środa, 04 lipiec 2018 09:47

Egzotyczny skansen? Djerba zaprasza!

Napisane przez Beata Antos
Egzotyczny skansen? Djerba zaprasza! Beata Antos

Myślisz – skansen, i co widzisz? Bo ja chaty z dawnych czasów kryte strzechą, łóżka przykryte stosem pierzyn, jak w bajce o królewnie na ziarnku grochu, pająki z bibuły i krepiny podwieszane pod sufitem, pokaz ubijania masła, żniwa, wykopki… Skansen jest zilustrowany w mojej głowie sielskim krajobrazem polskiej wsi.

A co gdyby te drewniane chaty zamienić w kamienne lepianki, stare topole w palmy, a krowy i konie wypasane na przydomowej łące na wielbłądy? I dużo słońca, tyle ile tylko zdoła przyjąć jałowa, nieurodzajna gleba, która nie doświadcza deszczu tygodniami, a nawet miesiącami. Tylko ciężka praca ludzi jest w stanie zmusić ją do wydania jakichkolwiek plonów. Witajcie w Afryce, na tunezyjskiej Djerbie.

Parc Djerba Explore

Typowo turystyczne miejsce przygotowane z myślą o pokazaniu historycznego i kulturowego dziedzictwa tunezyjskiej wyspy Djerba. Park, na który składa się skansen przedstawiający fragment charakterystycznej dla tego rejonu osady oraz prezentujący tradycyjne lokalne rzemiosło; muzeum Lalla Hadria Museum, w którym można zobaczyć ponad 1000 eksponatów prezentujących 13 wieków historii i sztuki Tunezji i świata islamskich Arabów; farma krokodyli, która jest największym tego typu obiektem w basenie Morza Śródziemnego, liczącym ok. 400 gadów pochodzących z Nilu, leniwie wylegujących się pomiędzy tropikalnymi drzewami - palmami, bananowcami i papirusami oraz sztucznymi stawami, co ma w całości imitować ich naturalne środowisko.

dzerbA9

Nie spać, zwiedzać

Na kimś, kto nie jest przyzwyczajony do egzotycznych krajobrazów - ja wciąż nie jestem - wrażenie robi tu wszystko. Palmy, ogromne aloesy, które w niczym nie przypominają tych z domowego parapetu, drzewo henny, której owoce przypominają pieprz do tego stopnia, że myślałam, że wreszcie się dowiedziałam jak to draństwo rośnie. Egzotyczne kwiaty, których kolory są tak soczyste i głębokie, że nie da się tego opisać i wreszcie ludzie, niby zwyczajni, o nieco ciemniejszej karnacji niż moja, ale jednak jacyś tacy weselsi, bardziej otwarci. A, no i wielbłądy zamiast koni, stanowiące ogromne wsparcie dla gospodarzy. Domy też inne.
W zakamarkach bielonych domów na zwiedzających czekają statyści prezentujący lokalne rzemiosło. Możemy podejrzeć jak powstają ręcznie tkane kilimy i dywany oraz bardzo popularna na wyspie ceramika. Gotowe produkty możemy kupić w licznych na terenie kompleksu sklepach z pamiątkami.

dzerba13
Tylko co do krokodyli mam mieszane uczucia. Robią raczej przygnębiające wrażenie w tej ilości na tak niewielkiej powierzchni. Nie jestem pewna, czy są zadowolone z takiego losu.

Miasto w mieście

Parc Djerba Explore mieści się w środku niczego. Otacza go pustka i niepowtarzalnej urody błękit. Nic dziwnego, że twórcy tej atrakcji postanowili wyposażyć to miejsce również w bardziej przyziemne atrakcje, takie jak restauracje, kawiarnie, sklepy z pamiątkami i inne turystyczne obiekty “pierwszej potrzeby”. A wszystko to znajduje się w przepięknych architektonicznie budynkach charakterystycznych dla wyspy. Ich biel na tle oszałamiająco niebieskiego nieba, podkreślona soczystymi kolorami kwiatów, robi niesamowite wrażenie.

dzerba1

Trudno przestać robić zdjęcia. W sezonie organizowane są tu liczne atrakcje takie jak występy artystyczne, koncerty itp.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Tunezyjczycy bardzo dużą wagę przykładają do kwestii bezpieczeństwa. Starają się bardzo, aby goście odwiedzający atrakcje turystyczne wyspy dobrze się tu czuli. Dlatego przed wejściem do kompleksu Djerba Explore czeka nas dokładna kontrola. W sezonie może to powodować nieco dłuższe kolejki, ale bezpieczeństwo jest tutaj, podobnie jak w innych rejonach wyspy, na pierwszym miejscu. Warto uzbroić się w cierpliwość.

Informacje praktyczne:

Obiekty do zwiedzania otwarte są od czerwca do końca września w godz. 9.00-19.00, od października do końca maja w godz. od 9.00 do 18.00.
Miasteczko otwarte jest od czerwca do końca września w godz. 9.00-2.00, od października do końca maja w godz. 9.00-20.00
Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 20 dt, dzieci od 2 do 12 roku życia płacą połowę ceny.

Więcej informacji: http://www.djerbaexplore.com/

Tekst i zdjęcia: Beata Antos

dzerba2

dzerba3

dzerba4

dzerba5

dzerba6

dzerba7

dzerba8

dzerba10

dzerba11

dzerba12

 

 

Więcej w tej kategorii: « Kanaryjska Isla Bonita