środa, 09 styczeń 2019 16:13

Wrocław – natura i woda

Napisane przez Marek Grzelecki
Wrocław – natura i woda archiwum Urząd Miasta Wrocław

We Wrocławiu jest inaczej, niż w większości miast położonych nad rzeką – nie ma wyraźnego podziału na miasto prawobrzeżne i lewobrzeżne. Odra oblewa miasto dwiema odnogami, do tego trzeba dodać kanały.

Podobno przed II wojną światową miasto mogło się pochwalić 303 mostami i kładkami. Obecnie często mówi się o Wrocławiu, że jest miastem stu mostów. Podobno tak naprawdę jest ich ponad 130. I pewnie jest z nimi, jak z wrocławskimi krasnalami – nikt nie wie, ile ich jest naprawdę.

Skoro o krasnalach mowa, to oczywiście we Wrocławiu nie może zabraknąć krasnali wodnych. Są więc: Neptunek, Bąbelek Chlapuś, Kapitan Jack Port, Wodziarz, Chlapibrzuch, Moczypięta, Plumplumek, Bulbulek, Ratuś i Helpik.

Wrocław z poziomu wody

Skoro tyle wody w mieście, to grzechem byłoby tego nie wykorzystać. Wrocław można więc oglądać z wody. Kajaki można pożyczyć w kilku miejscach, można spróbować swoich sił na łódkach. Wypożyczalnie sprzętu znajdziemy na przykład w Zatoce Gondoli przy ulicy Pasterskiej, w Harcerskim Ośrodku Wodnym Zatoka, w Centrum Turystyki Krajowej i Aktywnego Wypoczynku Rokana, w Przystani Zwierzynieckiej.

wroclaw most grunwaldzki

Pływać można po samej Odrze – uwaga na silny czasami prąd – na spokojnym Kanale Miejskim przy ogrodzie zoologicznym. Popularna jest trasa od Przystani Zwierzynieckiej, do śluzy Różanka – dzięki temu możemy poznać kilka mostów wrocławskich: Zwierzyniecki, Szczytnicki i mosty Warszawskie. Pływać można także po Oławie, w ubiegłym roku ukończono na niej renowację mariny (w pobliżu ulicy Walońskiej).

Komu nie chce się wiosłować, może popłynąć jednym z pięciu statków pływających po Odrze. Można na nie wsiąść na Przystani Kardynalskiej przy Bulwarze Włostowica, na Wyspie Piasek na Ostrowie Tumskim, na Przystani Zwierzynieckiej obok Mostu Zwierzynieckiego, przy Bramie Japońskiej ZOO i przy Hali Targowej przy Bulwarze X. Dunikowskiego.

Statki; ,,Nereida”, ,,Driada”, ,,Wiktoria”, ,,Goplana” i stateczek ,,Gucio” pływają innymi trasami i rejsy nimi, zwłaszcza w gorące dni, są niezwykle popularne. Na Odrze odbywają się także zawody z prawdziwego zdarzenia: w maju Akademickie wyścigi ósemek wioślarskich, zaś w czerwcu – wyścigi smoczych łodzi.

wroclaw rejsy

Promenadą ku atrakcjom

Wrocław to miasto, które potrafi wykorzystać rzeki, kanały i tereny nad nimi położone. Mieszkańcy innych miast mogą z zazdrością spacerować po promenadach. Najważniejsza to Promenada Staromiejska, którą poprowadzono wzdłuż Fosy Miejskiej i Odry.

Przed laty w tym miejscu znajdowały się mury obronne (rozebrane w epoce napoleońskiej po zdobyciu miasta przez Francuzów). To obecnie najpopularniejszy wśród mieszkańców ciąg spacerowy. Turyści chętnie tutaj przychodzą, by odetchnąć od upału i hałasu staromiejskiego. Promenadą można dojść wielu atrakcji miasta. Biegnie ona od mostu Sikorskiego, wzdłuż fosy, mija plac Jana Pawła II, kładkę św. Antoniego, ulicę Krupniczą, Świdnicką, Piotra Skargi, Oławską, potem prowadzi przejściem podziemnym, Bramą Oławską, aleją Słowackiego, bulwarem Xawerego Dunikowskiego do mostu Piaskowego.

wroclaw statek

Pas zieleni okalający Stare Miasto przypomina nieco krakowskie Planty – podobnie powstał i podobnie stanowi granicę starej części miasta. Wielkie drzewa (lipy, kasztanowce, klony, buki, cisy i platany) dają błogi cień. Kolorytu dodają kwitnące w różnych porach roku krzewy i kwiaty (od wczesnowiosennych forsycji po tulipanowce i tamaryszek).

Znad wody do parku

Bulwar X. Dunikowskiego ma nieco inny charakter – to kamienne tarasy schodzące ku rzece. Tutaj właśnie w maju odbywa się Dzień Odry. W programie są m.in. rejsy po Odrze, rodzinne regaty kajakarskie, akademickie wyścigi na ergometrach o puchar Viadrusa, pokazy ratownictwa wodnego, zwiedzanie bulwaru z przewodnikiem, warsztaty żeglarskie i ekologiczne, eksperymenty i doświadczenia naukowe, gry i zabawy dla najmłodszych, wystawy, gra miejska, food trucki, miasteczko artystów, a na zakończenie – występy na scenie. Wzdłuż Promenady Staromiejskiej – od pl. Jana Pawła II do Zatoki Gondoli – poprowadzona jest trasa rowerowa.

We Wrocławiu znajdują się 23 parki, w tym trzy „kompasowe”: Park Wschodni, Park Zachodni i Park Południowy. Najbardziej znany jest z pewnością Ogród Japoński, będący częścią Parku Szczytnickiego. Ogród Japoński został założony w latach 1909-1912 na Wystawę Stulecia w 1913 roku. Projektantem był japoński ogrodnik Mankichi Arai z Tokio. Niestety, po zakończeniu Wystawy Stulecia większość elementów rozebrano, zostały tylko roślinność i alejki.

wroclaw odra noca

Dopiero w 1993 roku, znowu przy pomocy japońskich ogrodników, odtworzono dawny charakter ogrodu. A więc jest drewniana brama japońska (sukiya-mon), jest pawilon herbaciany (azumaya), są małe wodospady, staw i mosty drewniane – jeden z altaną pośrodku. Zasadzono tutaj ponad 50 gatunków roślin z Japonii. Uzupełniają je rośliny i drzewa z Bałkanów i Ameryki.

Wspomniany Park Szczytnicki to z kolei park w stylu angielskim. Jeśli ktoś naprawdę chce odpocząć od zgiełku wielkomiejskiego, lub po prostu jest w okolicy (zwiedza ZOO lub Halę Stulecia), to rozległe tereny są idealne do wypoczynku. Znajdziemy tutaj kanały (znowu woda), kładki nad nimi (znowu mostki), setki roślin i drzew. Jest Las Brzozowy, jest iglasty Ogród Diany. A potem można wrócić do zwiedzania. Blisko stąd do Hali Stulecia oraz do miejscowego ZOO z przebojem ostatnich lat – Afrykarium (znowu woda).