środa, 28 marzec 2018 16:39

Wielkanoc na nartach w Zieleńcu

Napisane przez Jarosław Kałucki
Wielkanoc na nartach w Zieleńcu Zieleniec Ski Arena

Tak jak w zeszłoroczną Wielkanoc, również w tym roku wyciągi na Zieleńcu będą się kręcić dla narciarzy i snowboardzistów od rana do późnego wieczora. Bardzo prawdopodobne, że staną dopiero po 8 kwietnia.

Stacja kontynuuje sezon zimowy, rozpoczęty 18 listopada. Zieleniec Ski Arena otwarta jest dla narciarzy i snowboardzistów, oferując w tym czasie dobre i bardzo dobre warunki narciarskie. Jest to jedna z największych polskich stacji narciarskich. Jej atutem jest specyficzny mikroklimat, umożliwiający jeżdżenie tu na nartach do późnej wiosny.

Nocleg przy stoku

Niezbyt długie stoki przecina niestety w połowie droga, ale i tak właścicielom wyciągów udało się wycisnąć tu wszystko, co możliwe, by narciarzom jeździło się komfortowo. Kilka tras ma ponad kilometr długości, a w sumie do przemierzania na nartach tych kilometrów jest aż 22, co jak na polskie warunki lokuje Zieleniec wśród największych stacji narciarskich w kraju.

fot. Zieleniec Ski Arena

Dwie z blisko 30 kolei i wyciągów mają podgrzewane kanapy i blendy osłaniające przed wiatrem. A nasycenie schronisk i knajpek na stoku jest chyba największe wśród polskich stacji narciarskich. Większość obiektów noclegowych położonych jest w Zieleńcu bezpośrednio przy stokach, co znacząco podnosi komfort korzystania z całej infrastruktury. Ale dla tych, którzy zechcą mieszkać w Dusznikach Zdroju (Zieleniec administracyjnie to dzielnica tego uzdrowiska) uruchomiono bezpłatny skibus.

Prawie pół roku zimy

„Na tegoroczną zimę naprawdę nie możemy narzekać” – mówi Grzegorz Głód, menedżer stacji. „Wszystko wskazuje na to, że i w tym sezonie potwierdzi się teza, iż sezon w Zieleńcu trwa przez niemal 150 dni w roku. Tym bardziej więc cieszymy się, że i w trakcie wielkanocnych świąt nasi goście będą mogli jeszcze pojeździć. Mało tego, sezon najprawdopodobniej zamkniemy dopiero 8 kwietnia. O dokładnej dacie będziemy jeszcze informować” – dodaje.

fot. Zieleniec Ski Arena

Zieleniec Ski Arena szykuje się na święta i przyjazd wielu gości z różnych stron Polski.

„W okresie świątecznym spodziewamy się wielu gości. Widać to zresztą po dokonywanych przez nich rezerwacjach w naszych hotelach i pensjonatach. Miejsc zostało już naprawdę niewiele” – komentuje tę wysoką frekwencję Grzegorz Głód.

Okres świąteczny rozpocznie się w Zieleńcu na dobre już w piątek, kiedy to stacja wróci do trybu wysokiego sezonu. Czynna będzie wtedy większość z 29 kolei i wyciągów. Ośrodek rozpoczynał będzie pracę o godzinie 9:00, a te trasy i wyciągi, które posiadają sztuczne oświetlenie, dostępne będą dla narciarzy do 22:00.

fot. Zieleniec Ski Arena

Wielkanocny wyścig narciarzy

Oczywiście dostępność tras i wyciągów może być modyfikowana w odniesieniu do panujących w stacji warunków, które wiosną mogą się dynamicznie zmieniać. Biorąc jednak pod uwagę prognozy na najbliższe dni, warunki będą jak na tę porę roku wyjątkowo stabilne.

Oprócz bazy noclegowej i gastronomicznej przez cały czas otwarte będą również wypożyczalnie sprzętu i narciarskie szkoły. Więc nawet, jeśli ktoś do Zieleńca przyjedzie wyłącznie na święta bez narciarskiego sprzętu, bez problemów będzie mógł wypożyczyć go na miejscu.

fot. Zieleniec Ski Arena

Dodatkową atrakcją świątecznego okresu będą Zawody Wielkanocne, które rozegrane zostaną 2 kwietnia na stoku Winterpol W4. Inspiracją do ich organizacji był jeden z najstarszych w regionie cykli zawodów o Dziecięcy Puchar Orlicy. W siedmiu kategoriach wiekowych ścigać się na stoku będą przedstawiciele niemal każdego pokolenia narciarzy. Szczegółowe informacje dotyczące Zawodów Wielkanocnych dostępne są na stronie internetowej stacji narciarskiej.