czwartek, 15 luty 2018 11:57

Chatel – serce alpejskich Bram Słońca

Napisane przez Jarosław Kałucki
Chatel – serce alpejskich Bram Słońca Jean-Francois Vuarand/Chatel Tourisme

Bramy Słońca są od najbardziej znanych w Polsce Trzech Dolin większe pod względem długości tras (650 km), leżą w znacznie bardziej malowniczym masywie górskim i umożliwiają jeżdżenie na nartach na jeden karnet zarówno po francuskiej jak i szwajcarskiej stronie. Wioska Chatel leżą w samym ich środku.

Chatel to prawdziwa alpejska wioska, położona niezwykle urokliwie w dolinie d'Abondance na wysokości 1200 - 1450 m. A co w tym niezwykłego, że alpejska wioska leży w Alpach?
Chocby to, że się zachowała, bowiem we francuskich Alpach królują budowane od podstaw tzw. narciarskie stacje z probówki. Chatel to narciarsko chyba najlepiej położone miejsce – znajduje się w sercu Bram Słońca, największego międzynarodowego obszaru narciarskiego w Europie.

chalet3

                                                                 fot: Jean-François Vuarand - Châtel Tourisme

Gdy wjedzie się wyciągiem na jeden z otaczających Chatel masywów (2000 - 2200 m), o widoku jaki rozciąga się wokół można opowiadać potem wnukom: przepiękna dolina d'Abondance po francuskiej stronie, skrawek Jeziora Genewskiego po szwajcarskiej a w oddali charakterystyczne alpejskie Zęby Południa (Dens du Midi) i Mont Blanc.

chalet12

                                                                 fot: Sylvain_Cochard

Słonca tu nie zabraknie

Nazwa regionu – Bramy Słonca - nie wzięła się z niczego - słoneczne dni są tu rzeczą oczywistą a gdy w marcu chmury zaciągną się na niebie, jest to wydarzenie porównywalne do opadów śniegu na Saharze. O śnieg jednak nie ma się co martwić - tak jak w innych francuskich stacjach, stoki są intensywnie dośnieżane.

chalet11

                                                                 fot: Sylvain_Cochard

Raj dla Brytyjczyków

Nic dziwnego, że do słonecznego Chatel z zasnutych mgłą Wysp Brytyjskich przyjeżdża chętnie angielska arystokracja z królową matką na czele, która wypoczywała tu w ubiegłych latach. To bowiem, że Chatel upodobała sobie angielska arystokracja oznacza wcale, że ceny są tu na królewską kieszeń. Przeciwnie - w porównaniu cen karnetów w Trzech Dolinach ceny są tu wyraźnie niższe – sześciodniowy skipass kosztuje 260 a nie 300 euro. W samym Chatel sześciodniowy karnet kosztuje 200 euro.
W Chatel jeździ się zarówno po francuskiej jak i szwajcarskiej stronie na jeden karnet. Można oczywiście przejechać na nartach do 12 miejscowości należących do obszaru Portes du Soleil, ale to wyzwanie na co najmniej dwa tygodnie i tylko dla narciarskich ekspertów.

chalet7

                                                                 fot: Sylvain_Cochard

W bród tras

Ktoś, komu nie potrzeba karnetu na 650 km tras i komu wystarczy nieco ponad 80 km tras na tygodniowe szusowanie, na karnecie zaoszczędzi ok 60 euro. Warto jednak dodać, że to nartostrady o różnym stopniu trudności (ponad 50 proc. oznaczono czerwonym i czarnym kolorem), jest tu również specjalne stoki do jazdy po muldach i halfpipe dla snowboardowców.
W Chatel jeździ się w dwóch narciarskich centrach - Super Chatel, gdzie kolejka linowa wywozi nas na granicę i gdzie można korzystać z wyciągów należących do szwajcarskich stacji Torgon i Morgins lub w Linga.

chalet8

                                                                 fot: V. Thiebaut

Dalej niż stoki

Dobrzy narciarze nie powinni jednak rezygnować z rozszerzonego karnetu na całe Bramy Słońca - warto wybrać się na nartach z Super Chatel przez kilka szwajcarskich miejscowości do najbliższej francuskiej stacji Avoriaz by zobaczyć rezydencje, przypominające piramidy Majów, położone tuż nad kilkusetmetrową przepaścią czy przejechać z Chatel - Linga bezpośrednio przez Avoriaz do położonej na przeciwległym końcu Les Gets. Tu, w cudownym miasteczku, gdzie życie toczy się na zwolnionych obrotach, warto odpiąć narty i odwiedzić jedyne w Europie muzeum katarynek.

Tekst: Jarosław Kałucki

chalet9

                                                                 fot: V.Thiebaut

chalet6

                                                                 fot: Jean-François Vuarand - Châtel Tourisme

chalet4

                                                                 fot: Jean-François Vuarand - Châtel Tourisme

chalet1

                                                                 fot: Jean-François Vuarand - Châtel Tourisme