wtorek, 06 luty 2018 11:50

Najlepsze narciarskie wakacje – Słowacja

Napisane przez Jarosław Kałucki
Najlepsze narciarskie wakacje – Słowacja JK

W biurach podróży trwa pogoń za wyjazdami na narty. Na rodzinny narciarski wyjazd z dziećmi turyści wybierają najczęściej Słowację.

Rezerwacje wyjazdów narciarskich wzrosły o 30 procent w stosunku do takiego samego okresu w poprzednim roku (według statystyk Travelplanet.pl, największego polskiego agenta turystycznego) ale zmieniły się nieco preferencje dotyczące kierunków. Wygoda narciarzy, którzy na stoki dojeżdżają w lwiej większości własnymi samochodami, nakazała im rozejrzeć się za zimowymi wakacjami u południowych sąsiadów.

Jasna, największy ośrodek w kraju

Na północnych i południowych stokach Chopoka (2024 m npm) w Niskich Tatrach Słowacy stworzyli największy w tym kraju ośrodek narciarski Jasna, który standardem dorównuje alpejskim stacjom. To właśnie do Jasnej, najchętniej odwiedzanego przez polskich narciarzy ośrodka na Słowacji jeździ się przede wszystkim z dziećmi. O ile przeciętnie w rezerwacjach narciarskich w całym sezonie odsetek dzieci to ok. 10 proc. to w Jasnej wynosi on aż 14 proc.*

jasna chopok2

50 km przygotowanych tras zjazdowych – ta liczba może nie robi wrażenia na bywalcach alpejskich kurortów, gdzie tras bywa nawet 10 razy więcej – ale trzeba przyjechać do Jasnej, by przekonać się, że spokojnie można spędzić tu tydzień na nartach czy desce. Trasy są świetnie połączone, a 29 wyciągów i kolejki linowe są w stanie przetransportować w ciągu godziny ponad 30 000 osób, startujących na Chopok z czterech dolnych stacji: Bela Put, Zahradky, Lucky i Krupova. Nie będą narzekać freeride’owcy, mający do dyspozycji aż 12 stref do jazdy poza trasami.

Trasy czołowych slalomistek

Północne stoki przeznaczone są raczej dla dobrze i bardzo dobrze jeżdżących. Tu, na czarnej „Majstrovce”, spotkać można na treningach Veronikę Żużulovą i Petrę VLhovą, czołowe slalomistki narciarskiego Pucharu Świata. Ale w dół prowadzą również czerwone i niebieskie trasy.

jasna chopok3

Trzeba jednak uczciwie powiedzieć – słabiej jeżdżący powinni albo pojechać na południową stronę Chopoka (z wyjątkiem górnych partii, gdzie jest rozległa strefa do jazdy w głębokim śniegu), albo jeździć na familijnych trasach w dolnych partiach ośrodka. Ale na szczyt obowiązkowo trzeba wjechać kolejką linową, by z tarasów panoramicznej restauracji Rotunda podziwiać widoki Parku Narodowego Niskie Tatry, w którym mieści się ten narciarski resort.

Tuż obok basenów termalnych

Na karnet Gopass można jeździć również w innych ośrodkach (Strbskie Pleso, Smokowec, Tatrzańska Łomnica na Słowacji czy w Szczyrku– w sumie 115 km tras), ale są one oddalone od Jasnej o kilkadziesiąt kilometrów. Za to w dole Demianowskiej, w Liptowskim Mikulaszu znajduje się Tatralandia, największy kompleks basenów i term w Europie Środkowo – Wschodniej, który również objęty jest przez GoPass.

jasna chopok8

*według statystyk rezerwacyjnych Travelplanet.pl