Po głównych drogach, dróżkach leśnych, ścieżkach rowerowych, uliczkami miasteczek przemykają dziesiątki, setki rowerzystów. Od rana do późnego popołudnia region Mikulova, Lednic i Valtic na Południowych Morawach wydaje się zdobyty przez rowerzystów.

Czy rafting to sport dla każdego? Odbijanie się pontonem od kamieni, spadanie z przełomów rzeki i mnóstwo lodowatej wody – gdy spojrzeć z boku, wygląda to nieco ekstremalnie. Ale tak naprawdę to fantastyczna zabawa nawet dla tych, którzy na co dzień stronią od wody.

Myślisz – skansen, i co widzisz? Bo ja chaty z dawnych czasów kryte strzechą, łóżka przykryte stosem pierzyn, jak w bajce o królewnie na ziarnku grochu, pająki z bibuły i krepiny podwieszane pod sufitem, pokaz ubijania masła, żniwa, wykopki… Skansen jest zilustrowany w mojej głowie sielskim krajobrazem polskiej wsi.

Świeże powietrze, cisza przerywana jedynie cichym pobrzękiwaniem miedzianych dzwonków zwiastujących obecność stada krów i górski, przesycony zielenią krajobraz jakby wyjęty z reklamy “Milki” – to w skrócie słoweńska Velika Planina.

Choć według różnych rankingów najpiękniejsze plaże Portugalii znajdują się na południu kraju (Algarve, okolice Cabo da Roca, najdalej na zachód wysuniętego skrawka kontynentu, czy w leżących opodal Cascais i Estoril), to plaża w Nazare jest wyjątkowa.

Okolice Luzerny, położonej nad Jeziorem Czterech Kantonów i u stóp legendarnej góry Pilatus, to pod względem turystycznym wymarzone wręcz miejsce do jazdy na rowerze. 12 szlaków liczy sobie w sumie aż 730 km długości i blisko 10 km przewyższeń. Trasy są doskonale oznakowane i skategoryzowane pod względem trudności.

Tak jak w zeszłoroczną Wielkanoc, również w tym roku wyciągi na Zieleńcu będą się kręcić dla narciarzy i snowboardzistów od rana do późnego wieczora. Bardzo prawdopodobne, że staną dopiero po 8 kwietnia.

Zbudowane w 1976 roku miasteczko, położone opodal słynnych Trzech Dolin z pewnością nie jest jedną z największych francuskich stacji narciarskich, ale na pewno jest jednym z piękniejszych miejsc w Alpach.

Bramy Słońca są od najbardziej znanych w Polsce Trzech Dolin większe pod względem długości tras (650 km), leżą w znacznie bardziej malowniczym masywie górskim i umożliwiają jeżdżenie na nartach na jeden karnet zarówno po francuskiej jak i szwajcarskiej stronie. Wioska Chatel leżą w samym ich środku.

W biurach podróży trwa pogoń za wyjazdami na narty. Na rodzinny narciarski wyjazd z dziećmi turyści wybierają najczęściej Słowację.

Strona 1 z 3