poniedziałek, 19 sierpień 2019 16:24

Torcik z Linzu z widokiem na Linz

Napisane przez AG
Torcik z Linzu z widokiem na Linz AG

Jest wiele miast kojarzonych z konkretnym daniem, choćby z nazwy. Z austriackim Linzem oczywiście kojarzy się jeden z najsmaczniejszych deserów austriackich – Linzer Tort.

Najstarszy przepis na słynne kruche ciasto pochodzi z 1653 roku, z książki kucharskiej „Buech von allerley Eingemachten Sachen, also Zuggerwerckh, Gewürtz, Khütten und sonsten allerhandt Obst wie auch andere guett und nützlich Ding etc.“ autorstwa Anny Margarity Sagramosy. Ściślej- w książce tej znajdują się cztery przepisy na Linzer Torte. Linzer-Torte to tort z kruchego ciasta przekładanego marmoladą z porzeczek. Klasyka powinna zawierać: mielone orzechy laskowe, przyprawy korzenne i wspomnianą marmoladę z czerwonych porzeczek.

Najsłynniejszy zakład produkujący torty to cukiernia Jindrak Konditorei w Linz, wypiekająca 80 tysięcy sztuk rocznie.

IMG 8090

Cukiernia powstała w 1929 roku a obecnie w Linzu ma dziewięć lokali, z których niewątpliwie najlepiej położony jest ten na górze Pöstlingberg.

IMG 8266

Znajduje się on trzy minuty spacerkiem od górnej stacji specjalnego tramwaju Pöstlingbergbahn, który dojeżdża tutaj z centrum Linzu. Przed wejściem w roku 2017 ustawiono rzeźbę karła „Der Konditormeister” autorstwa rzeźbiarza Traunkirchnera Konrada Feichtingera. Twarz karłowi „podarowała” Marissa Young Lee, która specjalnie przyjechała z Republiki Trynidadu i Tobago. To ulubione miejsce zdjęć pamiątkowych zwłaszcza dzieci. Potem czas na słodka ucztę.

IMG 8264

Trójkątny kawałek tortu, dobra kawa i widok z tarasu na cały Linz i okolicę – doskonały pomysł na zakończenie zwiedzania miasta.

https://www.jindrak.at/konditorei-jindrak/filialen-und-oeffnungszeiten/poestlingberg/

IMG 8256

IMG 8511