wtorek, 05 luty 2019 21:16

Mnisi w Salzburgu potrafią robić piwo

Napisane przez AG
Mnisi w Salzburgu potrafią robić piwo AG

Z zewnątrz nic nie zapowiada tego, co mieści się za wielkimi drewnianymi drzwiami. A to właśnie tutaj możemy się napić jednego z pszenicznych piw w Austrii. Jak przystało na dobre piwo – od wieków produkują je mnisi, Augustianie.

Tuż za progiem słyszymy gwar, ale jeszcze nie widzimy skąd pochodzi. Kilka metrów idziemy ciemnym korytarzem, potem szerokimi schodami w dół. Gwar coraz większy, słychać stukot i brzęk kufli, głośne rozmowy.

piwo2

Największa piwiarnia w Salzburgu, ale i w całej Austrii nie zmienia się od lat. Podejrzewam, że od lat także nie zmienia się tutaj atmosfera. No, może przed dziesiątkami lat nie było ekranów telewizyjnych, na których można obejrzeć wielkie mecze piłkarskie. Może też przed wiekami przy stołach przeważali miejscowi robotnicy, studenci a teraz najwięcej jest turystów. Ale „lokalsi” wciąż kochają to miejsce. Pięć sal (trzy małe i dwie duże) mogą pomieścić około tysiąc osób. W ogrodzie, przy stolikach ustawionych w cieniu kasztanów, może się zmieścić kolejne półtora tysiąca. Mimo takiej masy chętnych na piwo, to ostatnie rozlewane jest niesłychanie sprawnie.

Obowiązuje samoobsługa, podchodzimy do ekipy rozlewającej z kuflem wziętym z półki, płacimy za piwo i z paragonem podchodzimy do rozlewacza.
Potem szukamy miejsca za drewnianymi ławami. Jest tak, jak powinno być w piwiarni: prosto i smacznie.

piwo3
Duży kufel słynnego „Die Weisse”, nadspodziewanie robi się pusty, powtarzamy więc kolejkę do kranu.

W małych stoiskach w piwnicach możemy kupić „zagrychę” – kiełbaski, sery najprzeróżniejsze, pieczywo, słone precle, golonkę. Można też do browaru przynieść swoje jedzenie – nikt na to nie patrzy krzywo.

Browar od lat jest otwarty w godzinach 15:00 -23:00.O tej ostatniej godzinie gaszone jest światło. Ostatni goście pną się po schodach w górę, wychodzą za bramę, która zatrzaskuje się na szesnaście godzin. Uliczka odprowadza nas lekko w dół… Na pewno tu wrócimy.

piwo4

piwo5

 

piwo6

piwo7

piwo8

piwo1

Więcej w tej kategorii: « Mule, Kirk Douglas i ja