środa, 13 czerwiec 2018 18:48

Smakowite Mazowsze

Napisane przez MG
szlachecki stół zastawiony mięsiwem szlachecki stół zastawiony mięsiwem archiwum Mazowiecka Micha Szlachecka

O bogactwie i zróżnicowaniu kuchni mazowieckiej zdecydowało położenie. Z jednej strony Litwa, Białoruś i Podlasie, z drugiej – Kurpie; na południu – Małopolska. W przepisach kucharzy i kucharek mazowieckich od wieków znajdowały się elementy między innymi kuchni białoruskiej, żydowskiej, litewskiej.

zlak Mazowiecka Micha Szlachecka to doskonały sposób, aby tę różnorodność poznać. Trzy kobiety: Małgorzata Borkowska, Bożena Polak-Stojanova i Małgorzata Zaranek wymyśliły szlak Mazowiecka Micha Szlachecka. Początkowowo oczywiście znalazły się na nim obiekty prowadzone przez założycielki: Dwór Mościbrody z Wiśniewa, restauracja „Zaścianek Polski” z Siedlec oraz Spiżarnia Retro Skibniew ze Skibniewa. Szybko dołączyły inne obiekty i obecnie na szlaku znajduje się ich dziesięć.

Trzeba zauważyć, że nazwa szlaku chwytliwa i dobra reklamowo, jest nieco myląca. Bo z czymże kojarzy nam się owa „micha szlachecka”? Z książek i filmów pamiętamy góry tłustego mięsiwa, kufle miodu na suto zastawionych stołach. Tłuste mięsiwo i dobre trunki znajdziemy na szlaku, ale nie tylko to. Jak wyżej podkreśliliśmy, kuchnia mazowiecka to koktajl kilku kuchni. Szlacheckiej i chłopskiej, żydowskiej i białoruskiej, żydowskiej i białoruskiej. Te dziesięć obiektów na szlaku to również różne obiekty. Bo jest gorzelnia, gospodarstwo agroturystyczne wyrabiające olej lniany i rzepakowy, restauracja w centrum Siedlec, dwór, pałac, dwa muzea, restauracja wiejska, pasieka i restauracja-młyn.

 indyk pieczony

Z kolei rozrzucenie obiektów po różnych regionach Mazowsza sprawia, że wędrując Szlakiem Mazowiecka Micha Szlachecka poznajemy nie tylko różne kuchnie, ale i różne krajobrazy, zabytki. Bo chociaż głównym celem szlaku jest zachowanie i pielęgnowanie staropolskich zwyczajów i smaków kuchni, to równie ważna jest promocja regionu. Na tej trasie każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie i dla swojego żołądka. Wielu gości dojeżdża do poszczególnych obiektów szlaku specjalnie dla kuchni. Jest jednak wielu, którzy docierają, przypadkowo – przejeżdżając obok, zwiedzając coś w okolicy. Część ze szlakowych obiektów usytuowanych jest w miejscach oddalonych od wielkich atrakcji turystycznych. Jednak, kto szuka atrakcji – znajdzie je przy okazji wycieczki kulinarnej. Przecież podczas wycieczki do Siedlec za jednym zamachem zasmakujemy strawy duchowej – oglądając obraz El Greco oraz cielesnej – odwiedzając „Zaścianek Polski” i Piekarnię Ratuszowa.

Szlak założyły entuzjastki, a entuzjaści czuwają nad jakością kuchni. Odtwarzają lokalne przepisy, opierają się na miejscowych produktach. Są więc w przepisach grzyby, owoce leśne, ryby, zioła, ale i dziczyzna. Jacek Machnacz, szefujący miejscowej restauracji od kilku lat odwiedzał okoliczne wioski i nagabywał staruszki pamiętające tradycyjne przepisy kuchni Mazowsza i Białych Kurpi. Jak wspomina, „co babka, to inny przepis”. Tak było na przykład ze słynnymi tutejszymi przecierakami, na które usłyszał co najmniej kilkanaście przepisów różniących się takimi szczegółami, jak: liczba żółtek, sposób przecierania ziemniaków, rodzaj mąki, ilość mąki, sposób mieszania itp. W końcu Jacek skomponował swój własny przepis i okazał się on strzałem w dziesiątkę. Co więcej, oprócz samego smakowania, można nauczyć się przygotowywania niektórych potraw podczas warsztatów organizowanych przez gospodarzy. A i same miejsca na szlaku bywają niebanalne.

 brunch1

Dwór Mościbrody podniesiony z ruin i umeblowany, jak przystało na dwór; Młyn Gąsiorowo postawiony z walących się budynków. Meble, wystrój, naczynia – wszystko dobierane przez gospodarzy tak, byśmy czuli, że uczta mazowiecka to uczta „pełną gębą”. Jedzenie w takich wnętrzach to prawdziwa przyjemność. Zwłaszcza, że gospodarze na szlaku nie robią niczego na pół gwizdka. Wszystko, od przystawek, przez zupy i dania główne, po desery to ich własne, przygotowywane na miejscu dania. Bardzo często uzupełnieniem są własne napoje (soki, kompoty, herbaty) i trunki (wódki, wina, nalewki, piwa).

Szlak-kulinarny.pl

Obiekty na szlaku:

Dwór Mościbrody
Gorzelnia Chopin w Krześnie
GPHU Kowalski Nasielsk
Młyn Gąsiorowo
Muzeum Diecezjalne w Siedlcach
Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie
Pałac Patrykozy
Piekarnia Ratuszowa w Siedlcach
Restauracja „Zaścianek Polski”
Tęczowa Pasieka