piątek, 11 maj 2018 18:47

Jagiełło dogląda budowy mostu łyżwowego

Napisane przez MG
Jagiełło dogląda budowy mostu łyżwowego AG

W 1410 roku most łyżwowy, po którym wojska polskie przeprawiły się przez Wisłę pod Czerwińskiem, to był cud techniki wojskowej. Ten cud zbudowano na rozkaz króla Władysława Jagiełły a budowniczym był mistrz Jarosław.

Budowa w tajemnicy mostu w Kozienicach trwałą całą zimę. Król powierzył ją staroście radomskiemu Dobrogostowi Czarnemu z Odrzywołu, szlachcicowi herbu Nałęcz, bezpośrednim wykonawcą był wspomniany mistrz Jarosław. Most był poprzednikiem dzisiejszych mostów pontonowych. Miał 500 metrów długości. Po spławieniu go w elementach Wisłą 150 kilometrów pod Czerwińsk, złożono go w zaledwie pół dnia. Przęsła mostu (drewniane bale) położono na spiętych ze sobą płaskodennych łodziach zwanych łyżwami. Po bokach umocowano barierki z bali zwane kobyleniami.

pomnik2

Przerzucenie armii królewskiej (ponad dwadzieścia tysięcy żołnierzy w tym 18 tysięcy jazdy) i taborów (8 tysięcy wozów) przez Wisłę 30 czerwca 140 roku było dla Krzyżaków wielką niespodzianką. Drugi raz użyto mostu we wrześniu 1410 roku w drodze powrotnej pod Przypustem.

Według specjalistów Instytutu Badawczego Dróg i Mostów most miał szerokość 2,4 metra a na budowę zużyto 600 metrów sześciennych drewna. Wykonano 500 belek 9-metrowych i 2500 desek 3,5-metrowych. Most wspierał się prawdopodobnie na 200 łyżwach (łodziach) o długości 8-12 metrów i szerokości 2-3 metrów.

pomnik4

Budowa mostu został uhonorowana pomnikiem stojącym w Kozienicach w parku pałacowym. Pomnik odsłonięto 19 czerwca 2010 roku, w ramach obchodów sześćsetlecia bitwy grunwaldzkiej,

Król Jagiełło na koniu stoi ma małym pagórku, uzdę trzyma sekretarz królewski Zbigniew Oleśnicki. Stojący przed królem Dobrogost Czarny z Odrzywołu trzyma w ręku plany konstrukcyjne mostu. Królowi kłania się mistrz Jarosław a jego dwaj pracownicy – cieśla i kowal pracują kilka kroków dalej. Na wodzie stawu zrekonstruowano z drewna fragment (dwa przęsła) mostu.

Tekst i zdjęcia: Adam Gąsior

pomnik3

pomnik5

 

pomnik6