czwartek, 07 styczeń 2016 14:48

Grudziądzki ułan z dziewczyną

Napisane przez AG
Fragment pomnika Ułan z dziewczyną w Grudziądzu Fragment pomnika Ułan z dziewczyną w Grudziądzu AG

Na szczycie murów od strony Wisły, nad schodami prowadzącymi z nadrzecznych błoni, stoi pomnik ułana przytulonego do dziewczyny. To pomnik nazywany również "Ułan i dziewczyna".

Autorem jego jest miejscowy artysta Ryszard Kaczor, a pomysłodawcą był w roku 2007 społeczny Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Ułana, dla upamiętnienia działalności przedwojennego Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu.
W Grudziądzu stacjonował także wsławiony bojami w wojnie z Rosjanami w 1920 roku i z Niemcami w 1939, 18 Pułk Ułanów Pomorskich, o którym śpiewano m.in taką żurawiejkę: "Mają dupy jak mosiądza, to ułani są z Grudziądza."
Brązową statuę zdobi inny cytat, pochodzący z wiersza najsłynniejszego przedwojennego szwoleżera, generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego: "Bo serce ułana, gdy położysz je na dłoń: Na pierwszym miejscu panna, przed panną tylko... koń."
Pomnik został odsłonięty 23 sierpnia 2008, podczas XX Jubileuszowego Zjazdu Kawalerzystów II RP, który zorganizowała Fundację na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu i Dowództwo Wojsk Lądowych. Imprezę honorowym patronatem objął Prezydent RP Lech Kaczyński a odsłonięcia dokonał płk. Antoni Ławrynowicz i Justyna Signerska.
Dojśc do pomnika najłatwiej albo schodami znad Wisły w górę na koronę murów, albo z rynku, ulicą Ratuszową do zbiegu z ulica Spichrzową.
Ciekawostką jest, że pomnik znajduje się w miejscu, gdzie w latach I wojny światowej i II wojny Niemcy ustawiali drewniany posąg kanclerza Bismarcka w stroju krzyżackim.