poniedziałek, 28 wrzesień 2015 20:34

Pomnik trzech, co Enigmę złamali

Napisane przez AG
Pomnik trzech, co Enigmę złamali AG

Trzej kryptolodzy, Polacy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski złamali przed II wojną światową niemiecki szyfr Enigma i zbudowali maszynę rozszyfrowującą jego zmieniające się wersje. Pomnik ku ich czci stoi w centrum Poznania.

Ustawiono go przed Centrum Kultury Zamek, w którym przed II wojną światową mieścił się Wydział Matematyczno- Przyrodniczy Uniwersytetu Poznańskiego, a odsłonięto w 2007 roku.
Projektantami pomnika byli: Grażyna Bielska –Kozakiewicz i Mariusz Krzysztof Kozakiewicz.
Monument w kształcie graniastosłupa o podstawie trójkąta ma wysokość czterech metrów i wykonano go z patynowanego brązu. Każdą ścianę pokrywają w wśród nich umieszczono nazwiska kryptologów.

 

Obecny na odsłonięciu pomnika prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Badań Kryptologicznych (International Association for Cryptologic Research), Andrew Clark, powiedział m.in. „Obecnie wszyscy uznają, że prace Rejewskiego, Różyckiego i Zygalskiego oraz bezinteresowne udostępnienie ich wyników przez polskie biuro szyfrów jego odpowiednikom we Francji i Anglii skróciło II wojnę światową o kilka lat."

Jerzy Różycki zginął w wypadku w styczniu 1940 roku w rejonie hiszpańskich Balearów.
Henryk Zygalski zmarł w 1978 roku w Wielkiej Brytanii, Marian Rejewski w 1980 roku w Warszawie.