poniedziałek, 03 listopad 2014 00:00

Wileńska Góra Trzech Krzyży

Napisane przez Adam Gąsior
Wileńskie Trzy Krzyże Wileńskie Trzy Krzyże AG

Na zielonym, porośniętym lasem wzgórzu dominującym nad Wilnem widnieją trzy białe krzyże. Widoczne są z daleka i odcinają się na tle zieleni. To Góra Trzech Krzyży, a jak nazywają ją Polacy mieszkający w Wilnie – Góra Trzykrzyśna.

Wedle niepotwierdzonej przez historyków legendy, w miejscu tym poganie powiesili przybyłych tu franciszkanów. Pierwsze, drewniane krzyże postawiono w tym miejscu w roku 1740. Gdy spróchniały w roku 1869, przez lata władze rosyjskie nie pozwalały postawić nowych. Dopiero w czasie I wojny światowej, w roku 1916 postawiono na górze trzy białe betonowe krzyże. Pomnik zaprojektował polski artysta Antoni Wiwulski (przyjaźnił się z Ignacym Paderewskim i Władysławem Mickiewiczem). Wcześniej wygrał konkurs na Pomnik Grunwaldzki w Krakowie (pokonał m.in. Dunikowskiego).
Jego krzyże przetrwały okupację niemiecką podczas I wojny światowej, przetrwały II wojnę światową, dopiero w roku 1951 władze komunistyczne nakazały wysadzenie pomnika w powietrze. Odbudowano go w 1989 roku, zachowując pierwotny wygląd (pomnik podwyższono jedynie o 2 metry).
Twórca pomnika w roku 1918 zgłosił się do Samoobrony Wileńskiej. Pełnił wartę w listopadową, śnieżną noc. Zapalenie płuc, którego się nabawił w połączeniu z nieuleczoną do końca gruźlicą, spowodowały jego śmierć 10 stycznia 1919. Wiwulski pochowany jest na cmentarzu na Rossie.