wtorek, 25 wrzesień 2018 16:41

Historia traktora po chorwacku

Napisane przez AG
Historia traktora po chorwacku AG

Wszyscy przyjeżdżają do Baredine na półwyspie Istria, by zejść do jaskini Baredine. Dwieście metrów od wejścia pod ziemię gospodarze terenu zorganizowali muzeum traktorów. Siłą rzeczy część gości odwiedza oba miejsca.

Żeby odwiedzić wystawę Traktor Story w centrum Istrii trzeba być maniakiem motoryzacji i maszyn rolniczych. Nie jestem nim i tylko uporowi gospodarzy „zawdzięczam” wizytą tutaj. Oprócz wspomnianych miłośników traktorów i kombajnów i dzieci, które lubią czasami popatrzeć na wielkie maszyny, nikt przecież o zdrowych zmysłach nie przyjeżdża do Chorwacji w poszukiwaniu traktorów.

trak

Gospodarze chyba wiedza o tym, bo sprzedają wspólne bilety na jaskinię (kilkaset biletów dziennie w sezonie) i wystawę.
Ekspozycje otwarto w 2010 roku. Część maszyn tutaj zgromadzonych stoi pod otwartym niebem, część pod dachem. W sumie do obejrzenia jest tutaj ponad 50 eksponatów.

Najstarszym jest Fordson z roku 1923 roku, który pracował na polach w sąsiedniej wiosce – Novej Vsi. W roku 1922 roku kosztował 395 dolarów.

trak7

Po 1918 roku Ford stał się największym producentem traktorów w Stanach Zjednoczonych i w ciągu dziesięciu lat sprzedał 738 tysięcy maszyn. Ford rozpoczął również eksport traktorów na całym świecie. W roku 1932 otworzył fabrykę w Cork w Irlandii i Dagenham w Anglii.

Nazwa Fordson powstałą w wyniku kompromisu. Gdy Henry Ford planował rozpoczęcie produkcji traktorów grupa doradców zaproponował nazwę dla firmy „The Ford Tractor Company”. Ford nie zgodził się na to i dodał do nazwy syna, tak powstała firma „Ford & son”.
Model pokazywany na wystawie służył do obsługi młockarni a jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku ciągnął pierwsze kombajny

trak10

Oprócz traktorów możemy tutaj obejrzeć młockarnie, kombajny, gąsienicowy ciągnik. Wśród traktorów najwięcej emocji zwiedzających wzbudza marka jednego z mniejszych okazów – Ferrari. Na bolida nie wygląda, ale pewnie dobrze służył na roli. Ne ma natomiast naszego Ursusa, choć znalazł sę jeden czechosłowacki Zetor.

Uzupełnieniem jest galeria (Konoban Galerry) urządzona w pomieszczeniu z białego istriańskiego kamienia. Wewnątrz zgromadzono eksponaty, zdjęcia, grafiki przedstawiające rozwój produkcji oliwy, wina i zboża a więc podstawowych produktów na istriańskiej wsi.
Jest tutaj również sklep z winami, w którym możemy spróbować czterech win białych i sześciu czerwonych.

Ceny biletów:
Dorośli – 35 kun
Dzieci do 15 roku życia – 25 kun
Bilety grupowe – 30 kun/osoba dorosła, 20 kun/dziecko

www.traktorstory.com

trak11trak12

trak9

trak8

trak6

trak3

trak2

trak1