czwartek, 01 luty 2018 13:59

Jak tu nie zacząć od Bacha

Napisane przez AG
Jak tu nie zacząć od Bacha AG

Zwiedzanie Lipska dla miłośnika muzyki to nie lada wyzwanie. Na szlaku "Śladami nut" można obejrzeć miejsca związane z kilkunastoma wielkimi kompozytorami związanymi z tym miastem. Najwięcej w Lipsku jednak miejsc związanych jest z Bachem, więc jednak „zacznijmy do Bacha”.

bach20

Trasę turystyczną wymyślił były pracownik Uniwersytetu Lipskiego, miłośnik muzyki klasycznej. Werner Schneider. Liczy ona 5 100 metrów (wersja dla pieszych) lub 37 kilometrów (wersja dla rowerzystów) a znajdują się na niej 23 punkty, ważne z punktu widzenia muzycznej historii. Na trasie oznakowanej widniejącymi na bruku lub chodnikach stylizowanymi falkami – nutami, znajdują się m.in. dwa kościoły, w których grywał Bach: kościół św. Mikołaja oraz kościół św. Tomasza.

bach1

Naprzeciwko kościoła św. Tomasza, w którego prezbiterium znajduje się grób Bacha, stoi kamienica mieszcząca muzeum kompozytora. Kościół łatwo znaleźć, góruje nad okolicą 65-metrowa wieża. Wieczorami odbywają się w nim koncerty muzyki Bacha, do bocznego wejścia codziennie ustawia się długa kolejka. Między kościołem a domem Bacha stoi pomnik kompozytora.

bach4

A naprzeciwko? Nie tylko Muzeum Bacha – w kamienicach sąsiednich znajdują się Johann S. Kneipe Restaurant, ApartHotel Bach14 i piwiarnia BachStub’L.

Do samego muzeum wchodzę przez dużą bramę i podwórzec otoczony z czterech stron skrzydłami kompleksu budynków z XVI wieku. W budynku tym Jan Sebastian Bach pomieszkiwał ze swoją rodziną przez ostatnie 27 lat życia (zmarł w 1750 roku). Do pracy miał niedaleko, kilkadziesiąt metrów spacerkiem do wspomnianego kościoła św. Tomasza, w którym był kantorem lub kilak kroków do siedziby chóry – uczył śpiewu. W kompleksie budynków miejsce bowiem znalazła również szkoła i chór chłopięcy (Thomanerchor). Ten ostatni istnieje do dzisiaj i jest najstarszym chórem w całych Niemczech (został założony w 1212 roku, kiedy cesarz Otto IV z Brunszwiku zatwierdził założenie chóru swoją pieczęcią.
Bach miał co robić: nauczanie śpiewy, co tydzień pisane kantaty dla kościoła św. Tomasza a także dla kościoła św. Mikołaja, dyrygowanie chórem w każdą niedzielę.

bach16

Sala po sali

W czasach Bacha właścicielem kamienicy był lipski kupiec Georg Heinrich Bose, U niego częstym gościem była Bach, dawał koncerty w Sali bankietowej.
Jak to w muzeach, przy wejściu kiosk z pamiątkami, a więc Bach w setkach postaci: na koszulkach, kubeczkach, płytach CD, butelkach, kieliszkach, czekoladach itp.
Za to wnętrza sal muzeum na pewno nie rozczarują fanów Bacha. To placówka na miarę XXI wieku (powstała siedem lat temu) – multimedialna.

bach15

Jest tu wszystko: portrety, zapisy nutowe, listy, manuksrypty, instrumenty. Jest sala z planem Lipska na podłodze, na którym rozrysowano miejsca, w których Bach bywał, koncertował, nauczał. Jest mała salka, w której możemy obejrzeć fragmenty filmów fabularnych o życiu kompozytora.

bach12

Jedni przechodzą muzeum szybko, niektórzy powoli. Są liczni, którzy przysiadają na pufach i odsłuchują po kolei wszystkie możliwe utwory Bacha (takich stanowisk jest kilkanaście). Można słuchać muzyki oglądając instrumenty, których używał Bach lub patrząc na model jego domu rodzinnego i domu chóru chłopięcego.

bach13

Wśród instrumentów najważniejsze miejsce barokowa klawiatura organowa..
Cały muzeum żyje Bachem i rozbrzmiewa jego muzyką. To wielka gratka dla „Bacholubów”, ale i dla wszystkich lubiących dobrą muzykę i historię.

www.bachmuseumleipzig.de

bach

bach3

bach2

bach5

bach6

bach7

bach8

bach9

bach10

bach11

bach14

bach17

bach18

bach19

bach21