piątek, 28 czerwiec 2019 15:52

Szaleństwo „Dźwięków muzyki”

Napisane przez AG
Szaleństwo „Dźwięków muzyki” AG

Ponad 300 tysięcy turystów z całego świata przyjeżdża każdego roku do Salzburga, żeby poznać miejsca, w których kręcone były sceny filmu „Dźwięki muzyki”. Całe grupy i indywidualni goście przemierzają miasto z broszurami, przewodnikami, ulotkami. Przystają w miejscach znanych z filmu i zaczynają porównywać – czy wszystko się zgadza.

Dzisiaj każde miasto na świecie musiałoby zapłacić ciężkie pieniądze za tak potężną reklamę, jaką Salzburgowi zrobił film „Dźwięki muzyki”. Już cała czołówka filmu, to idealna promocja nie tylko miasta, ale i całego regionu.

Akcja filmu rozgrywa się w Salzburgu i najbliższej okolicy. Zresztą filmowa historia wydarzyła się naprawdę. Maria Kutschera, nowicjuszka w klasztorze benedyktynek na salzburskim Nonnbergu, została wysłana przez siostrę przełożoną do barona von Trampa, jako guwernantka siedmiorga jego dzieci. Szybko podbiła serca zarówno ich,jak i ojca. W latach 30-tych powstał chór rodzinny Trappów, który emigrował w 1938 roku do Stanów Zjednoczonych.

W filmie z 1965 roku główne role zagrali Julie Andrews z Christopherem Plummerem. Film był wielkim przebojem kinowym, zdobywcą 5 Oscarów a łatwe dla ucha piosenki stały się przebojami nuconymi na całym świecie a niektóre z nich to kanon musicallowy, np. Edellweis.

To zresztą najczęściej – obok „Do Re MI” – śpiewana przez wyznawców filmu piosenka. A może nie? Wielbiciele filmu, których spotkałem autobusie wycieczkowym wiozącym turystów szlakiem plenerów filmowych, śpiewali z przewodniczka wszystkie piosenki z pamięci. To zresztą głównie turyści spoza Europy.

IMG 7174

Wspomniana wycieczka trwa 4 godziny i kosztuje 40 euro. Autokar rusza ze wspomnianego placu Mirabell i jego trasa wiedzie przez: Pałac Leopoldskron, altanę w Hellbrunn, klasztor Nennberg, bazylikę w Mondsee. Przez cały czas albo słuchamy albo śpiewamy piosenki z filmu. Przewodniczka opowiada anegdoty związane z filmem, historię prawdziwą Trappów, historię Salzburga.

IMG 7270

IMG 7219

To oczywiście nie jest jedyna możliwość zwiedzenia odwiedzenia miejsc związanych ze słynnym filmem. Nie wszędzie dojedziemy autobusem, w związku z tym najbardziej zagorzali wielbiciele przygód Trappów ruszają pieszo śledzić ślady Julie Andrews i Christophera Plummera.

IMG 7207

Muzyki z filmu można posłuchac na żywo jedząc kolację, pod koniec wieczerzy wyświetlane są fragmenty filmu i wywiady z bohaterami historii (impreza nosi nazwę „Sound of Salzburg Dinner Show“. Z kolei w Salzburskim Teatrze Marionetek może y obejrzeć lalkową wersję ‘The Sound of Music.”

Miejscami obowiązkowymi podczas spaceru po Salzburgu są:

Plac Herberta von Karajana z Końskim Wodopojem, gdzie znajdowały się kiedyś stajnie salzburskich arcybiskupów i szkoła jazdy. W filmie, w tzw. Skalnej Ujeżdżalni, po Anschlussie odbywa się festiwal muzyki ludowej, na którym występuje rodzina von Trappów i śpiewa piosenkę „Edelweiss”.

Opactwo Św. Piotra, cmentarz i katakumby. To tędy rodzina Trappów ucieka przez cmentarz i ukrywa się przed hitlerowcami w skalnych jaskiniach. Cmentarz św. Piotra usytuowany jest u podnóża góry Mönchsberg.

IMG 6828

Klasztor Nonnberg, z którego Maria Kutschera wysłana zostaje do barona Georga von Trappa.

Ogrody Mirabell, w której rozgrywa się chyba najsłynniejsza scena filmu - Maria tańczy z dziećmi wokół fontanny z pegazem, śpiewając piosenkę „Do Re Mi“. W końcówce sceny cała rodzina staje na schodach u stóp Wzgórza Różanego i śpiewa finał. Obecnie, nie ma godziny, żeby jakaś grupa śpiewających turystów nie odgrywała tej sceny. W weekendy schody okupują grupy odgrywające sceny filmowe (w strojach z filmu). I tak od rana do wieczora. Zdaje się, że dla wyznawców filmu „Dźwięki muzyki”, fakt, że w Salzburgu urodził się mocarz muzyki, Wolfgang Amadeusz Mozart, jest mało istotnym faktem.

IMG 7243

 www.salzburg.info/plwww.salzburg.info/pl

Więcej w tej kategorii: « Smaki Europy we Wrocławiu