poniedziałek, 13 maj 2019 17:56

Wrocławski szlak tolerancji

Napisane przez MG
Wrocławski szlak tolerancji AG

Cztery świątynie czterech wyznań położone blisko siebie symbolizują tolerancję w wielokulturowym Wrocławiu. Ten fragment miasta nazywany jest Dzielnicą Czterech Świątyń, Czterech Wyznań lub Dzielnicą Wzajemnego Szacunku.

Nie jest to dzielnica w znaczeniu administracyjnym, a raczej symbol współistnienia i współdziałania przedstawicieli czterech religii. W 1996 roku powołana została Rada Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.

Co w tej „dzielnicy” jest warte uwagi turysty? Przede wszystkim same budynki. Każdy z nich zbudowany w innym stylu: prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, kościół św. Antoniego z Padwy – świątynia rzymskokatolicka, synagoga Pod Białym Bocianem oraz kościół ewangelicko-augsburski Opatrzności Bożej.

Są blisko siebie, a znajdziemy je w okolicach ulic Świętego Antoniego, Kazimierza Wielkiego, Świętego Mikołaja i Pawła Włodkowica. Warto się przejść od świątyni do świątyni. Najciekawszymi wnętrzami z zachowanymi elementami wyposażenia z XVIII wieku może się pochwalić kościół katolicki – najstarszy we Wrocławiu kościół barokowy. 

Z kolei najwięcej dzieje się w neoklasycystycznej synagodze Pod Białym Bocianem. Tutaj odbywają się liczne koncerty, wystawy, m.in. "Lato w synagodze Pod Białym Bocianem”.

wroclaw dzielnica czterech wyznan synagoga

Kościół ewangelicki pochodzi z XVIII wieku, przebudowany został w wieku XIX. Świątynia prawosławna jest prawosławną dopiero od 1963 roku. Zbudowano ją stylu gotyckim, podczas II wojny światowej została zniszczona w 70 procentach. Niestety, obecnie często jest zamknięta, więc podziwiać ją możemy jedynie z zewnątrz.