wtorek, 30 październik 2018 16:38

Po Wrocławiu szlakiem płynnego złota

Napisane przez
Po Wrocławiu szlakiem płynnego złota Browar Stu Mostów

Historia Wrocławia to w dużej mierze również historia piwa. Miłośnicy tego trunku znajdą tu nie tylko setki pubów z piwami rzemieślniczymi, ale i mini-browary, w większości połączone z restauracjami.

Wrocław to obecnie jeden z najlepszych kierunków podróży dla piwoszy, a głównie dla tych, którzy cenią sobie wytwarzane lokalnie piwa rzemieślnicze o wysokiej jakości. Wrocław jest na pierwszym froncie piwnej rewolucji, która ma miejsce w całym kraju i stymuluje powstawanie coraz większej liczby browarów, z powodzeniem konkurujących z piwami wytwarzanymi przez duże koncerny.

Dziesięć wieków tradycji

Nie bez powodu trend warzenia piwa w lokalnych, małych browarach trafił we Wrocławiu na podatny grunt. Historia browarnictwa zawdzięcza wiele wrocławskim wytwórcom i sięga w tym mieście aż XI wieku.

Ze względu na burzliwą historię Wrocławia, który na przestrzeni dziejów podlegał różnym wpływom, ścierają się tutaj ze sobą trzy tradycje warzelnictwa: polska, niemiecka i czeska. Rezultatem są jedyne w swoim rodzaju trunki, łączące w sobie zalety wszystkich tych kultur piwnych.

Najsłynniejsza piwnica, która do niedawna była jeszcze funkcjonującą restauracją, po raz pierwszy wspominana była w źródłach pisanych pochodzących z 1303 roku. Piwnica Świdnicka, bo o niej mowa, była pierwszym we Wrocławiu importerem piw spoza miasta. Jej nazwa wzięła się właśnie stąd, że można tu było napić się piwa ze znanego browaru świdnickiego.

Ci, których interesuje długa, bogata i ciekawa historia wrocławskiego browarnictwa, mogą udać się na zwiedzanie miasta szlakiem historycznych piwnic, browarów i piwiarni. Niestety już nieistniejących, więc jeśli chcemy zwiedzać funkcjonujące obecnie browary i jednocześnie degustować piwo, powinniśmy raczej obrać inny kierunek i zaplanować wizytę w jednym bądź kilku innych miejscach.

Stolica piwnego renesansu

Patrząc historycznie, pierwszym browarem rzemieślniczym, który powstał we Wrocławiu po latach zastoju, jest Browar Stu Mostów przy ul. Długosza. Oddalony nieco od centrum, położony nad Starą Odrą browar połączony jest z pubem, w którym można degustować lokalne piwa. W stałej ofercie jest sześć rodzajów piwa wytwarzanego na miejscu i cztery „gościnne”. Część z nich to oferta sezonowa, a część to produkty będące efektem współpracy pod marką ART. Browar specjalizuje się w piwach górnej fermentacji, czyli typu ale.

browar stu mostow

Oprócz pubu, w którym poza piwem znajdziemy menu dań ciepłych i przekąsek, a latem zasiądziemy w ogródku, przy browarze funkcjonuje również Concept Stu Mostów. Jest to
pracownia, w której możemy obserwować przy pracy rzemieślników: piekarza, kucharza, serowara, a także kupić lokalne produkty (precle do piwa, musztardę i pieczywo na zakwasie) i posiedzieć przy filiżance kawy.

Wrocław to zalążek piwnego renesansu w Polsce, właśnie w tym mieście powstał pierwszy w naszym kraju mini-browar. Funkcjonujący do dziś i znajdujący się w podziemiach ratusza Spiż założony został w 1992 roku. Nazwa lokalu to jednocześnie nazwisko jego założyciela – Bogdana Spiża, który będąc technologiem browarnictwa sam opracował receptury tutejszych wyrobów. Piwo można pić wyłącznie na miejscu, jest niefiltrowane i niepasteryzowane. Do zamówionego kufla dostaniemy chlebek ze smalcem, a wybierać możemy spośród sześciu gatunków piwa: jasnego, mocnego, pszenicznego, karmelowego i miodowego. W ofercie znajdziemy sezonowe niespodzianki, jak np. piwo bananowe, czy malinowe.

browar spiz wroclaw rynek

W tej legendarnej restauracji można też zjeść normalny posiłek, dania utrzymane są w konwencji kuchni tradycyjnej. Jak to w mini-browarach, oglądać można wszystkie urządzenia służące
do produkcji: kocioł warzelny i kadź znajdują się w samym pubie, a pozostałe instrumenty za witrażowymi ścianami oddzielającymi sale dla gości od browaru.

Piwa sezonowe i deska degustacyjna

Będąc już na rynku nie można nie zajrzeć do kolejnego znanego mini-browaru, czyli Złotego Psa, zlokalizowanego w odremontowanej barokowej kamienicy. Również tu znajdziemy piwa uwarzone według autorskiej receptury. Dwukondygnacyjny lokal mieści pub i restaurację, jeśli zarezerwujemy wcześniej stolik, mamy szansę usiąść przy oknie z pięknym widokiem na rynek. Podobnie jak w Spiżu możemy tu podziwiać wystawione na widok kadzie warzelne. Amatorzy piwa znajdą tu trzy style: IPA, lager i weizen, a także piwa sezonowe. Ci, którzy nie potrafią podjąć decyzji, a czują, że nie podołają czterem półlitrowym kuflom, mogą zamówić deskę degustacyjną: cztery kufle po 125 ml.

We Wrocławiu znajdziemy jeszcze jeden mini-browar, połączony z pubem, w którym można skosztować wytwarzanego tam piwa. Wrocławski przedsiębiorca Ryszard Pachura z miłości do chmielowego trunku założył Browar Prost, znajdujący się przy ul. Paprotnej. Wytwarzanych jest tu osiem gatunków, których napić można się w Klubie Piwa bądź Hali Piwnej. Do wyboru mamy kufle litrowe, 0,4 l, albo zestaw degustacyjny. Lokal słynie też z golonki po bawarsku, przygotowywanej według autorskiej receptury właściciela. W menu znajdziemy też kilka innych dań głównych, w tym lepione na miejscu pierogi, a także liczne przekąski do piwa.

Tym piwoszom, którym nie dość zwiedzania lokalnych browarów, polecić można jeszcze dwa miejsca: Browar Profesja przy Kwidzyńskiej oraz Warsztat Piwowarski. Ten pierwszy zwiedzać można podczas organizowanych dwa razy do roku dni otwartych, aby wejść do tego drugiego należy najpierw umówić się na zwiedzanie.