czwartek, 14 czerwiec 2018 10:23

Fatima – kula w koronie

Napisane przez Jarosław Kałucki
Fatima – kula w koronie MM

Jeśli polscy turyści otwierają drugą dziesiątkę w statystykach* odwiedzających Portugalię, to jest takie miasteczko, gdzie są trzecią nacją wśród przyjeżdżających z zagranicy.

 To Fatima, miejsce objawień Maryi, która 101 lat temu kilkakrotnie ukazywała się pastuszkom, co rozsławiło polanę Cova da Iria opodal niewielkiej wioski Aljustrel jako miejsce Tajemnic Fatimskich (jedna z nich mówiła o upadku komunizmu i roli polskiego papieża w tym wydarzeniu).

Dziś Fatima to całkiem spore miasteczko, w którym przeważają hotele i pensjonaty, najczęściej z nazwami typu „U Maryi Dziewicy”, „Alelluja”, „Światło Fatimy” itp. i w którym przemysł związany z dewocjonaliami daleko wyprzedził podobne miejscowości pielgrzymkowe na świecie. Spore wrażenie robią kilkupiętrowe supermarkety z artykułami religijnymi, a pośród nich – woskowe nogi i ręce naturalnej wielkości. To wota, które w podzięce za uzdrowienie spalane są przy Kaplicy Objawień.

Kaplica stoi w centralnej części jednego z największych placów na świecie, mogącego pomieścić pół miliona pielgrzymów. Z jednej strony zamyka go neoklasycystyczna bazylika, gdzie pochowano pastuszków, a z drugiej rotundowy, nowoczesny kościół Trójcy Przenajświętszej, przed którym stoi pomnik Jana Pawła II. Wrażenie robi wytyczonymi liniami kilkusetmetrowa ścieżka. Wierni pokonują ją na kolanach, okrążając na końcu Kaplicę Objawień, składając w ten symboliczny sposób swe prośby.

fatima4

Nawet ci, którzy odwiedzają Fatimę tylko turystycznie, powinni obejrzeć stałą wystawę „Światło i Pokój”, w rektoracie naprzeciwko Kaplicy Objawień. Pośród najprzedziwniejszych podarków, składanych Matce Boskiej Fatimskiej, jest i ten najważniejszy. To kula, która utkwiła w ciele papieża Jana Pawła II po zamachu w maju 1981 roku. Kula tkwi obecnie w koronie Matki Boskiej Fatimskiej. Włożono ją u zwieńczenia, od spodu. Pasowała idealnie do wgłębienia, pozostawionego przez złotnika, nie wiedzieć dlaczego, kilkadziesiąt lat wcześniej.

fatima2

*statystyki Travelplanet.pl