wtorek, 20 sierpień 2019 15:01

Najpiękniejsza architektura podlaska w miniaturze

Napisane przez AG
Miniatura pałacu Branickich w Białymstoku Miniatura pałacu Branickich w Białymstoku AG

To jedyna okazja, by zobaczyć stojące w niedalekie odległości od siebie wielki Pałac Branickich w Białymstoku i… nieistniejący już od pół wieku Pałac Carski z Białowieży. Już choćby dlatego warto odwiedzić Park Miniatur Podlasia w Hajnówce.

Wizyta tutaj nie zajmie dużo czasu – godzinę, może dwie. Teren to niecały hektar, starannie zadbany, obsadzony ozdobną roślinnością otaczającą mały staw i alejki, którymi przechadzamy się między najsłynniejszymi budowlami Podlasia odtworzonymi w skali 1:25. To najpopularniejsza skala w parkach miniatur na świecie. Pozwala na pokazanie naprawdę wielkich budowli i tych małych. Goście zaś – dzięki jednej skali budynków – mogą porównać ich rozmiary.

IMG 0925

Wizyta w Hajnówce to okazja zobaczenia w jednym miejscu zabytków rozrzuconych po całych regionie, poznania z „lotu ptaka” szczegółów architektonicznych, których nie dostrzeżemy podczas wizytowania oryginałów. Ciekawostką jest też miniaturowa rekonstrukcja Pałacu Carskiego z Białowieży, który znany jest tylko ze zdjęć.

IMG 0932

Co zwraca jeszcze uwagę? Na pewno wspomniany Pałac Branickich w Białymstoku- najbardziej okazała budowla Podlasia i parku miniatur. Ciekawie wygląda Meczet w Kruszynianach czy mniej znany zabytek - młyn wodny w Ciechanowcu. Ciekawy i różnorodny jest zestaw pokazywanych na ekspozycji budynków. Cerkiew w Narewce są sąsiaduje ratuszem z Bielska Podlaskiego i dworcem kolejowym Białowieża Towarowa oraz domami z Krainy Otwartych Okiennic.

IMG 0935

Wizyta w Parku to ciekawa historia regionu i architektury oraz idealne uzupełnienie dłuższej wizyty na Podlasiu. Park znajduje się w Hajnówce, przy szosie wylotowej na Bielsk Podlaski. Dojazd jest świetnie oznakowany, łatwo więc tutaj dojechać. Park czynny jest codziennie w godzinach 9.00 -18.00. Bilety kosztują 10 zł (dorośli), 7 zł (ulgowy). Dzieci do lat 4 wchodzą za darmo.

www.parkminiatur-hajnowka.pl

tekst i zdjęcia: AG

IMG 0943

IMG 0942

IMG 0941

IMG 0938

IMG 0937

IMG 0934

IMG 0933

IMG 0930

IMG 0927

IMG 0924