wtorek, 19 luty 2019 14:26

Katakumby salzburskie

Napisane przez Adam Gąsior
Katakumby salzburskie AG

Pamiętacie tę scenę z filmu „Dźwięki muzyki”, w której rodzina Trappów ucieka przez cmentarz i ukrywa się przed hitlerowcami w skalnych jaskiniach? Plan filmowy – cmentarz - uchodzi za jeden z piękniej położonych w Europie.

Cmentarz św. Piotra usytuowany jest u podnóża góry Mönchsberg, wciśnięty jest między pionową, skalna ścianę i budynki kościoła i klasztoru pod tym samym wezwaniem. Święty Rupert założył opactwo Benedyktynów w 696 roku i klasztor te jest najstarszym klasztorem w Austrii. Obecnie do terenu klasztornego należą: sam klasztor, barokowy kościół św. Piotra (wewnątrz znajduje siem.in. grób św. Ruperta), kaplica św. Małgorzaty oraz cmentarz św. Piotra.

Na cmentarz możemy wejść przez trzy bramy a sama nekropolia to liczne stare nagrobki wzdłuż alejek, które otaczają wspomnianą barokową kapliczkę. Zostać pochowanym na tym cmentarzu, to zawsze był zaszczyt.

kata13

Wzdłuż skały znajdują się arkadowe krużganki zaprojektowane przez Christopha Gottsreitera, mieszczące groby i kaplice grobowe ważniejszych zmarłych. Arkady są ponumerowane – w tej o numerze 47. spoczywa jedyna Polka - Ludwika Lanckorońska. Pod numerem 31. pochowano budowniczego katedry – Santina Solariego (portret nagrobny namalował jego syn).

kata12

Do największej atrakcji cmentarza- katakumb – prowadzi oddzielne wejście. Katakumby służyły, jako pustelnie a następnie być może, jako miejsca pochówku mnichów. Naprzeciwko wejścia wisi wielki krzyża w krypcie pod kaplicą pochowani zostali Johann Michael Haydn (brat Józefa Haydna) i siostra Mozarta – Nannerl, która zmarła w wieku 78 lat w 1829 roku. Katakumby – w odróżnieniu od innych znanych w Europie – nie zostały wykute pod ziemią. Tutaj korytarz i kolejne groty wykuto w skale. Groty powstały najprawdopodobniej w III wieku.

kata4

Od wejścia (tu znajduje się kasa biletowa) wchodzimy stromymi schodami do kolejnej kaplicy – Getraudenkapelle, poświęconej św. Tomaszowi Becketowi (fresk z przedstawieniem jego śmierci znajduje się nad wejściem).

Piętro wyżej znajduje się kaplica św. Maksymiana. Z okienek korytarza wiodącego do kaplic rozpościera się widok na budynki klasztorne i dachy Salzburga. Piękny widok o każdej porze roku i w każdą pogodę.

Tekst i zdjęcia: Adam Gąsior

kata1

kata2


kata3.

kata5

kata6

kata7

kata8

kata9

kata10

kata11