poniedziałek, 04 luty 2019 12:59

Nie tylko dla orłów

Napisane przez AG
Nie tylko dla orłów AG

Kolejka owszem wiezie w górę na zamek, ale nie jest zawieszona na linie, tylko jedzie stromo po szynach. Po kilku minutach jesteśmy na zamku Hohenwerfen znanym z filmu „Tylko dla orłów”.Kolejka owszem wiezie w górę na zamek, ale nie jest zawieszona na linie, tylko jedzie stromo po szynach. Po kilku minutach jesteśmy na zamku Hohenwerfen znanym z filmu „Tylko dla orłów”.

Brak pamiętanej z filmu kolejki linowej, to na ogół pierwszy zawód dla odwiedzających twierdzę Hohenwerfen (filmowy zamek Adler). Wszak w niej i na niej dzieją się kluczowe sceny filmu z Richardem Burtonem i Clintem Eastwoodem. Scenę kolejkową nakręcono w Feuerkogel nad Ebensee.

Wyjście z kolejki oraz okienko, przez które Richard Burton i Clint Eastwood wchodzą na teren zamku po wspinaczce po linie, znajdują na głównym dziedzińcu.

Oczywiście, zamek jest wart obejrzenia nie tylko ze względu na to, że był filmowym plenerem.

Pierwszą twierdzę na szczycie skały o wysokości 155 metrów zbudowano w latach 1075-78. Od tej pory służyła władcom Salzburga, a leżąc nad rzeką Salzach i nad drogą stanowiłważny punkt strategiczny. Zamek był powiększany i przybudowywany w XII i XVI wieku.

Podczas II wojny światowej zamek służył hitlerowcom za ośrodek szkoleniowy a po wojnie – jako ośrodek szkoleniowy żandarmerii austriackiej. Turystom został udostępniony w 1987 roku. Zwiedzanie samych wnętrz trwa mniej więcej godzinę. Oglądamy m.in. wieże z sala tortur, zbrojownie, gotycką kaplicę zamkowa i komnaty. Kilkakrotnie mamy okazję przechodzić krużgankami i podziwiać dziedziniec oglądany w kilku scenach filmowych.

Nieco poniżej głównego zamku mieści się sokolarnia, tuta na wolnym terenie organizowane są pokazy łownych ptaków.

W zwiedzaniu pomaga audioguide z tekstami w ośmiu językach, w tym – polskim.

Orly1

orly2

orly3

orly4

orly5

 orly7

orly8

orly9

orly18

orly11

orly12

orly13

orly14

orly15

orly16

orly17

orly18

orly19

orly20

orly21

orly22

orly23

orly24

orly25

orly26