wtorek, 16 październik 2018 16:39

Sielanka w najpiękniejszym parku na Morawach

Napisane przez AG
Sielanka w najpiękniejszym parku na Morawach AG

Wielki teren parku poprzecinany jest siecią kanałów łączących stawy. Mimo mijajacych nas, co pewein czas ludzi, panuje tutaj cisza. Słońce świeci, drzewa i trawy pachną, ptaki świergolą - sielanka. A do tego piękne widoki. Tak wygląda najpiękniejszy park na Morawach - park pałacowy w Lednicach.

 

Oczywiście większość odwiedzających Lednice przyjeżdża tutaj, by zobaczyć z zewnątrz i wewnątrz pałac. My tym razem popatrzymy na pałac tylko z zewnątrz a więcej czasu poświęcimy parkowi.

Z zewnątrz pałac przypomina najpiekniejsze budowle angielskie: wieżyczki, balkoniki, wielkie okna, zdobione rynny i fasada w pastelowym kolorze pastelowym. Wokól zadbana, wypieszczpna cześć ogrodu. Równo posadzone i przystrzyżone krzewy i kwiaty. Im dalej od pałacu, tym ogród pozornie zaczyna być mniej uporządkowany.

park10

W okolicach Domku Chińskiego nabiera charakteru "dzikiego" parku. Idziemy alejka wokół kompleksu stawów. Spacer wokół stawów, a więc do minaretu i potem drugą stroną do pałacu zajmuje mniej więcej półtotej godziny. Przekraczamy mostki łączące wyspy z lądem. W miarę, jak oddalamy się od pałacu, coraz mniej ludzi, coraz większa cisza. Dochodzimy do akweduktu i sztucznej jaskinii. Ten pierwszy powstał w 1805 roku, jest kopią rzymskich budowli.
Dwie sztuczne jaskinie Niebo i Piekło wykonano z głazów i ozdobiono witrażami.

W połowie drogi, na przeciwko pałacu stoi najdziwniejsza budowla parku - minaret. Jest to jedne z najwyższych minaretów w Europie (ma wysokość 60 metrów). Jesi zdecydujemy się na wędrówkę po 302 schodkach, obejrzymy zdobione wnętrze (m.in. cytaty z Koranu i ornamntyka).

park14


Potem czeka nas droga powrotna, pod rugiej stronie stawów. Równie malownicza, jak droga po drugiej stronie, na brzegu stawu znajduje się kilka miejsc idealnych do sesji zdjęciowych.

Po parku nie można jeździć na rowerze, można za to popłynąć stateczkiem spcerowym lub łodzią wiosłową i kajakiem.

O posiłki w Lednicach nie jest trudno - na przeciwko pałacu znajdziemy kilkanaście knajpek a w nich dania kuchni regionalnej oraz doskonałe morawskie wina.

www.zamek-lednice.com

park15

park14

park12

park11

park10

park8

park7

park6

park5

park4

park3

park1