poniedziałek, 23 lipiec 2018 14:17

Mazowsze: turystyka na spokojnie

Napisane przez
Mazowsze: turystyka na spokojnie SlowRoad.pl Mazovia Edition

Idea ruchu slow, propagującego celebrację życia w zdrowym, niespiesznym tempie i poszukiwanie doznań poza głównym nurtem wydarzeń, dotarła na Mazowsze. Ten region jest doskonałym miejscem dla wszystkich poszukujących wyciszenia i prawdziwego wypoczynku w zgodzie z naturą.

Trasy turystyczne pod znakiem „Slow Road. Mazovia edition” to trzy szlaki, na których znajdują się obiekty wyselekcjonowane pod kątem idei ruchu „slow”. Narodził się on w kontrze do trendu do przyspieszania tempa życia, niezdrowego jedzenia spod znaku fast food, gonitwy za karierą i braku czasu na wypoczynek oraz relacje z bliskimi. Od pewnego czasu zachęcani jesteśmy raczej do tego, żeby przystanąć na chwilę, zwolnić, odetchnąć, wypocząć na łonie natury, z dala od komputera i telefonu. Propozycje takiego wypoczynku znajdziemy właśnie na Mazowszu.

Na razie w ramach projektu „Slow Road” w regionie przygotowane zostały trzy trasy turystyczne. Na każdej z nich znajdziemy różnego rodzaju obiekty od agroturystyki poprzez propozycje aktywności na łonie natury, mniej tłumnie odwiedzane muzea i obiekty, a także gospody i miejsca wytwórstwa regionalnych produktów.

Mazowiecka cisza

Osoby interesujące się ruchem „slow” na pewno docenią możliwość ucieczki przed zgiełkiem miasta i wsłuchania się w dźwięki przyrody. Z myślą o nich powstała trasa turystyczna „Mazowiecka cisza”, którą można podążać o każdej porze roku. Twórcy projektu zachęcają do zapuszczenia się w głąb regionu także zimą, gdy krajobraz przyozdobiony jest warstwą śniegu.

Spokojny weekend spędzić można nocując w gospodarstwie agroturystycznym, które oferuje ciszę pozwalającą wsłuchać się w dźwięki żabiego rechotu dobiegającego ze stawów. Zimą cisza jest jeszcze bardziej dojmująca, nie zakłócają jej nawet żaby. Nocować można też w starym mazowieckim, drewnianym dworku z początku XX wieku, albo w domku na wzniesieniu z widokiem na Puszczę Kampinoską. Zaś jadąc grupą – można spędzić czas w miejscu specjalnie zaprojektowanym z myślą o oczyszczeniu i wzbogaceniu duchowemu.

zagroda ojrzanow

Zjeść można w karczmie wyspecjalizowanej w smakach kurpiowskich albo w zagrodzie, która w swoim menu wykorzystuje wyłącznie własne produkty, bądź te pochodzące z lokalnych, zaufanych źródeł. Na szlaku znajdziemy też piekarnię i winnicę. Wśród mazowieckich atrakcji spoza głównego nurtu autorzy trasy polecają: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze oraz Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, a także stowarzyszenie, które odtwarza tradycyjne mazowieckie techniki rzemieślnicze.

Mazowieckie królestwo bociana

Kolejna trasa to świetna propozycja dla miłośników przyrody, ale nie tylko. Wybierając się do „Mazowieckiego Królestwa Bociana” znajdziemy nie tylko polski symbol wiosny, a także inne zwierzęta, miejsca i atrakcje. Na noc przyjmą nas właściciele gospodarstwa agroturystycznego, w którym nauczymy się wędkować, wypiekać chleb, czy obrabiać len. Możemy też zamieszkać w małym drewnianym dworku z 300-letnią historią, albo w większym dworze, gdzie kucharze serwują wyśmienitego karpia z okolicznych stawów i wprowadzą gości w sekrety przyrządzania tej ryby. Na trasie znajdziemy też restaurację serwującą przepysznego lina. Zapuszczając się dalej na wschód znajdziemy nocleg w bynajmniej nie zaściankowym dworku nad Bugiem, tuż na progu Podlasia.

Jeśli podróżujemy z dziećmi, na trasie znajdziemy miejsce z kuchnią specjalnie dla najmłodszych oraz ze świetnym placem zabaw. Swoje miejsca na trasie znajdą też miłośnicy koni i kajaków, a także wszyscy zainteresowani lokalnym folklorem i jego historią – nie zabraknie skansenu i muzeum etnograficznego. Turyści spragnieni naturalnych smaków posmakować będą mogli soków miejscowego wyrobu.

Mazowieckie przygody

Ostatnią trasą ruszamy w poszukiwaniu „Mazowieckich Przygód”, a znajdziemy ich na niej niemało. Znowu możemy pływać kajakiem, tym razem po Wkrze, Narwi i po Wiśle. Początek trasy to jednak Puszcza Kampinoska, która wita wędrowców drewnianą dziuplą, gdzie skosztować można dziczyzny. Ci, którzy chcą schować się jeszcze głębiej w las, na pewno znajdą odpowiedni nocleg w sąsiedztwie sowy bądź leluja.

siedlisko lelujazwierzaki

Na trasie dowiemy się więcej o historii małych miasteczek w muzeum w Bieżuniu, a także o mazowieckiej wsi w skansenie w Sierpcu. Właściciele dworku, w którym zanocujemy, poczęstują własnego wyrobu nalewkami, a w mijanej gospodzie znajdziemy jedyne w swoim rodzaju placki ziemniaczane. Po dobrym obiedzie odpoczniemy na hamaku nad Pilicą, możemy też udać się na odpoczynek do młyna nad rzeką Zwolenką.

Niezależnie od tego, którą trasę wybierzemy, nasz organizm z pewnością podpowie, że niedługo przyda się następna niespieszna wycieczka kolejnymi szlakami spod znaku „Slow Road”.

Jakie obiekty znajdują się na trasach?

Mazowiecka cisza

Karczma Wielka Lipa
Agroturystyka „Żabi Raj
Muzeum Romantyzmu
Dom nad Wierzbami
Oczyszczalnia
Piekarnia Hruby
Chamedafne
Winnica Wieczorków
Akademia Łucznica
Zagroda Ojrzanów
Muzeum Motoryzacji i Techniki

Mazowieckie Królestwo Bociana

Dolina Bobrów
Stadnina Jasminum
Dwór Mościbrody
Dwór Zaścianek
Scheda Podlaska
Wzdłuż Bugu
Samo Jabłko
Kamieńczyk
Kajakiem po Bugu
Dworek Baczki
Skansen w Kuligowie
Złoty Lin

Mazowieckie Przygody

Dziupla
Osada Młynarza
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu
Dworek nad Wkrą
Sowi Zakątek
Gospoda Pazibroda
Kajakiem po Narwii
Pułtusk
Siedlisko Leluja
Kajakiem po stolicy
Przystań w Winiarach
"Ale Młyn!"