Wasze Podróże

Pomnik koni spod Austerlitz

  • Napisane przez  Adam Gąsior
  • Dział: My z Napoleonem

15 sierpnia 2009 roku, w dzień urodzin Napoleona, tuż przy Starej Poczcie w Pozořicach na Morawach odsłonięto niezwykły pomnik. Stara Poczta to budynek pamiętający bitwę pod Austerlitz, która na okolicznych polach rozegrała się 2 grudnia 1805 roku.

Historycy oceniają, że w kilkugodzinnym starciu między armią francuską a połączonym wojskami austriackimi i rosyjskimi zabitych zostało około 5 tysięcy koni.
Miłośnicy epoki napoleońskiej z okolic Brna (ich zasługą jest odbywająca się co roku rekonstrukcja bitwy pod Austerlitz, dzisiejszy Slavkov) dwa lata temu postanowili uczcić poległe zwierzęta. Tomasz Doležal, Jiři Podolsky (współwłaściciel historycznej Starej Poczty), Miroslav Jandora (z Projektu Austerlitz) i profesor Miroslav Hurt szybko doszli do porozumienia. Po dwóch latach, w obecności ministra transportu Republiki Czeskiej Vitema Bartou odsłonięto monument. Stoi on niedaleko trasy wiodącej z Polski do Wiednia, kilkadziesiąt kroków za budynkiem Starej Poczty. Autorem pomnika jest Nikos Artmutidis.